Deel 31: Edwin Snoeks uit Amersfoort

Edwin Snoeks is 63 jaar en werkt als manager bij een organisatie voor mensen met een verstandelijke beperking. Op de laatste dag van het jaar, 31 december 2023, adopteerde hij een graf op het Sovjet Ereveld.

Wat bracht je ertoe een graf te adopteren?
“Vrienden van mijn hadden al eerder een graf geadopteerd en vertelden mij hoe dat in z’n werk ging. Dat leek mij ook mooi om te doen. Aan mij is het graf van Goesman Garifoellin (807a) toegewezen. Ik had een bepaald nummer gevraagd, maar dat graf was al geadopteerd.”

Is er iets bekend over de persoon die in het graf begraven ligt?
“Er is weinig bekend over soldaat Garifoellin, we weten alleen dat hij uit de stad Kazan in Tatarije (Rusland) komt en op 20- of 21-jarige leeftijd in Silvolde, een dorp in de Achterhoek, is overleden. Ik vind het triest en aangrijpend dat iemand in de anonimiteit zo ver van huis is komen te overlijden.”

Waaruit bestaat je eigen betrokkenheid bij het herdenken van de Tweede Wereldoorlog?
“Zelf organiseer ik al geruime tijd herdenkingen in Amersfoort en als doedelzakspeler speel ik zelf ook veel bij zulke gelegenheden, zoals de jaarlijkse herdenkingen rondom D-Day in juni in Normandië. Vrijheid is niet iets vanzelfsprekends, daar is hard voor gevochten en daar moeten we elke dag weer aan werken. Op mijn manier probeer ik daar aandacht voor te vragen. Zo heb ik bijvoorbeeld ook twee keer met de doedelzakband ‘Deep Respect Pipes & Drums’ een muzikaal eerbetoon verzorgd op het Sovjet Ereveld. Ik vind het heel mooi dat we aandacht blijven geven en respect blijven betonen aan de mensen die gestorven zijn tijdens de Tweede Wereldoorlog. En in dit geval de Sovjetsoldaten die hebben gevochten en hun leven hebben gegeven voor onze vrijheid; dat mogen wij nooit vergeten.”

Andere adoptanten

Sania woont in Leeuwarden en werkt als consulent bij die gemeente. Waarom heb je een graf geadopteerd? ,,Ik ken de stichting nu ruim een jaar.

Theo is projectmanager in de rioleringstechniek. De Amersfoorter is vrijwilliger bij het Ereveld en sinds twee jaar adoptant van een graf. Theo heeft ook een

Tekst en foto: Jeroen Hendriks Dick is documentairemaker en vrijwilliger bij Kamp Amersfoort, waar zijn oom Jan (de broer van zijn vader) van 10 tot

Tekst en foto: Jeroen Hendriks John woont en werkt als rijksambtenaar in Den Haag. Hij doet onderzoekswerk voor de Stichting en was dertien jaar geleden

Tekst en foto: Jeroen Hendriks Eva is in 1943 in Amsterdam geboren. Eerst was ze van 1969 tot 1972 vertaalster uit het Russisch en later

Tekst en foto: Jeroen Hendriks Arnold (55) is brandweerman en militair veteraan. Esther (49) is veteraan met een militair invaliditeitspensioen. Winand (5) is PTSS-buddyhond van